Powered by Smartsupp
suma: 0,00 zł do kasy
Blog kategorie
Ręczne wózki paletowe z wagą - charakterystyka 3
Ręczne wózki paletowe z wagą - charakterystyka

Ręczne wózki paletowe z wagą - charakterystyka

Wyposażone w wagę ręczne wózki paletowe znacznie ułatwiają wykonywanie prac transportowych, w których wymagana jest również kontrola wagi przewożonego ładunku. Są łatwe w obsłudze i mobilne, co pozwala na szybkie wykonanie pomiaru - dzięki nim możliwe jest ważenie towaru znajdującego się jeszcze na samochodzie dostawczym, na rampie, czy w innych trudno dostępnych miejscach. Nic dziwnego, że są coraz częstszym widokiem w Polskich magazynach i zakładach produkcyjnych, wypierając m.in. wagi paletowe. Co warto wiedzieć o ręcznych wózkach paletowych z funkcją ważenia?

 

Zastosowanie wózków paletowych, tzw. paleciaków z wagą.

Jak już wspomniano we wstępie, ręczne wózki paletowe z wagą pozwalają na szybkie i bezproblemowe zważenie dowolnego ładunku znajdującego się na palecie (pod oczywistym warunkiem, że jego masa nie przekracza zakresu pracy samej wagi). W odróżnieniu od bardzo popularnych wag paletowych takim paleciakiem można sprawnie podjechać w dowolne miejsce i w ciągu kilku sekund wykonać pomiar wagi. Jest to funkcjonalność, którą szczególnie doceniają magazyny, zakłady produkcyjne, firmy kurierskie i wszelkie inne podmioty, dla których możliwość szybkiego pomiaru wagi jest istotna. Możliwość legalizacji paleciaka, dodatkowo rozszerza funkcjonalność niektórych modeli, dzięki czemu mogą służyć także do rozliczeń między współpracującymi podmiotami czy w handlu. Wózki ręczne z wagą umożliwiają również przewożenie ładunków, choć z racji na dość precyzyjną budowę nie zaleca się transportowania nimi ciężarów na dalsze odległości (by nie uszkodzić tensometrów). 

 

Opis systemu ważącego (tensometrów) w wózkach paletowych z wagą KPZ Wagi

Na rynku najczęściej spotyka się dwa typy wózków paletowych ważących. Pierwszy, prostszy i tańszy to wózek ze wskaźnikiem wagi. Swoją budową niewiele różni się od tradycyjnego wózka ręcznego. Niestety, na tym kończą się ich zalety, bowiem takie wózki ważą w oparciu o hydrauliczne systemy ważące, co zapewnia pomiar obarczony dość dużą niedokładnością, szacowaną na około 5%. Choć może wydawać się to mało, to na każdą zważoną tonę różnica w wynikach może wynosić nawet 50 kg, co w przypadku większości towarów stanowi dużą różnicę i podważa sens samego ważenia. Z racji na niedokładne wskazania takiego wózka nie można zalegalizować. 

Drugim, znacznie bardziej sensownym rodzajem wózków ważących są wózki paletowe z wagą opartą na tensometrach. Elektryczne tensometry oporowe to dość proste urządzenia zapewniające bardzo dokładne wskazania, np. ciężaru. Ich zastosowanie pozwoliło na osiągnięcie bardzo wysokiej precyzji pomiaru, oscylującej w okolicach 0,22%, co przekłada się na maksymalnie 2,25 kg różnicy w pomiarze na każdą tonę ładunku - jak zatem widać przewaga nam modelami hydraulicznymi jest widoczna. Ręczne wózki widłowe paletowe wyposażone w tensometry mogą być zalegalizowane, co umożliwia ich komercyjne zastosowanie, można je także wyposażyć w drukarkę lub łączność wi-fi, co pozwala na włączenie ich do zakładowej infrastruktury. 

wózki paletowe z wagą KPZ

Wózek paletowy z wagą, waga paletowa, a może waga na wózku czołowym?

Każde spośród trzech wspomnianych rozwiązań z pewnością pozwoli na zważenie ładunku, który znajduje się w naszym zakładzie. Każdy z nich także może zostać zalegalizowany i zapewniać dość wysoką dokładność pomiaru (w zależności od wykorzystanej technologii oczywiście). Dlaczego zatem mielibyśmy wybrać wózek ręczny z wagą? Z kilku powodów:

  • niższa cena zakupu - zwłaszcza w porównaniu z wózkiem widłowym wyposażonym w wagę,
  • znacznie większa mobilność - wózek czołowy nie dojedzie do każdego zakamarku, tak jak wózek ręczny, a do wagi paletowej ładunki trzeba dowozić,
  • brak specjalnych wymagań dotyczących prowadzenia wózka - o ile wózkiem widłowym nie każdy może kierować, o tyle paleciakiem już tak, co powoduje, że jest on bardziej praktyczny. 

 

Najważniejsi producenci wózków paletowych z wagami:

Wśród producentów wózków paletowych wyposażonych w wagi zdecydowanie dominują firmy z Azji. Chociaż wiele z nich oferuje swoje produkty w bardzo atrakcyjnych cenach, to warto rozważyć, czy stosowane w nich rozwiązania są warte swojej ceny. Niekiedy to właśnie niższa jakość tensometrów pozwala na zaoferowanie wózków w bardzo niskich cenach, ale negatywnie odbija się to na ich dokładności i wytrzymałości. Wśród największych Azjatyckich producentów można wymienić Dragon-Truck, Hangcha HC, HELI. Z polskich producentów warto wymienić firmę KPZ Wagi z Nowego Tomyśla.

FOTO: Wózek paletowy z wagą KPZ 7-9, paleciak ważący

 

Dlaczego warto postawić na polski produkt KPZ Wagi?

Różnica pomiędzy polskim i chińskim wózkiem sprowadza się nie tylko do zastosowanych tensometrów, mających wpływ na dokładność i szybkość pomiarów. Polskie produkty są zazwyczaj znacznie lepiej dostosowane do polskich warunków. Większość mechaników i serwisantów ma znacznie większe doświadczenie w serwisowaniu krajowych urządzeń, a bliskość fabryki powoduje, że części zamienne są dostępne łatwo i w o wiele niższych cenach, niż u konkurencji. Wyższa trwałość i rozpoznawalność marki KPZ Wagi gwarantuje, że nawet po kilku latach eksploatacji taki wózek będzie można odsprzedać, bez problemu znajdując chętnych na polskim rynku, o co w przypadku używanego chińczyka już nie tak łatwo. 

Ręczny wózek paletowy z wagą z legalizacją czy bez?

Legalizacja wózka paletowego z wagą przez wielu jest mylona ze świadectwem wzorcowania, gwarantującym wysoką dokładność pomiaru. Jednak w praktyce nie każda waga umieszczona na wózku i nie każdy zakład będzie potrzebował takiej legalizacji. W myśl polskich przepisów legalizacja wymagana jest tylko przy wagach stosowanych w obrocie handlowym, paczkowaniu towarów i będącej podstawą do naliczania opłat. Zatem w zdecydowanej większości przypadków nie ma konieczności kupowania wózka z wagą z legalizacją, zwłaszcza że wiąże się to z dodatkowymi kosztami i obowiązkami. 

Wymagania przy legalizacji paleciaków:

By waga mogła być zalegalizowana, musi być od nowości poddawana regularnej legalizacji. W przypadku nabycia modelu jej pozbawionego nie będzie możliwości późniejszego nabycia tej cechy. W tym przypadku pierwsza legalizacja jest ważna przez 3 lata, po którym na użytkowniku końcowym ciążą obowiązki związane z jej ponowną legalizacją - będzie ona ważna przez kolejne 25 miesięcy. W całym okresie jej użytkowania na jej tabliczce znamionowej powinny być widoczne - znak CE, zielona nalepka z czarnym znakiem M, nalepka z numerem jednostki notyfikowanej i dwiema ostatnimi cyframi roku, w którym dokonano notyfikacji wagi. 

Komentarze do wpisu (3)

25 listopada 2021

Nie przyszło by mi do głowy kupować wózka z Azji skoro w Polsce też mają a w razie gdyby coś się działo nie tak serwis pod ręką.

30 listopada 2021

Po pierwsze tak jak napisali że części zamienne są tańsze niż te sprowadzane to jest fakt i się o tym przekonałem już nie raz.

3 grudnia 2021

Dzięki za tak przydatne info, ja też korzystam tylko z naszych wózków.

Promocje

Promocje na Spare.pl to doskonała okazja do zakupu wysokiej jakości sprzętu po obniżonych cenach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl