Powered by Smartsupp
suma: 0,00 zł do kasy
Blog kategorie
Widły do wózków widłowych: dlaczego warto dbać o ich stan? 0
Widły do wózków widłowych: dlaczego warto dbać o ich stan?

Widły do wózków widłowych: dlaczego warto dbać o ich stan?

Jezdniowe wózki podnośnikowe, nazywane powszechnie magazynowymi wózkami widłowymi, są pojazdami podlegającymi okresowym badaniom technicznym. Dozór techniczny wykonywany jest w terminach określonych w kontekście danego typu urządzenia. Jednym z celów badania okresowego jest sprawdzenie, czy wszystkie istotne komponenty wózka podnośnikowego są sprawne. Mowa również o widłach karetki, które są elementem podlegającym systematycznemu zużyciu. Wskazujemy, dlaczego widły są bardzo ważną częścią wózków widłowych i w jaki sposób wpływają na bezpieczeństwo pracy.

Dlaczego odpowiedni stan techniczny wideł wózkowych jest ważny?

Okresowym badaniom podlegają wszystkie eksploatowane wózki, które są aktualnie objęte dozorem pełnym. Oznacza to, że osoba użytkująca pojazd jest zobowiązana do użytkowania wózka zgodnie z jego przeznaczeniem, a w razie konieczności przeprowadzenia badania, musi ona zapewnić odpowiednie warunki techniczne do realizacji tego procesu. Jednym z celów badania okresowego jest sprawdzenie, czy wszystkie komponenty wózka widłowego są w odpowiednim stanie technicznym.

Widły, jako część wystawiona na silną eksploatację, podczas badania jest bardzo dokładnie sprawdzana. Osoba wykorzystująca wózki w zakładzie, a więc najczęściej będzie to właściciel przedsiębiorstwa, musi zapewnić odpowiednie warunki do przeprowadzania badania technicznego. W jego interesie jest również konieczność kontrolowania zużycia wózka - dlatego, że niesprawny wózek generuje niebezpieczeństwo wypadku.

FOTO: widły do wózka widłowego

Rodzaje wideł stosowanych w jezdniowych wózkach podnośnikowych

Podstawowym rozgraniczeniem, dotyczącym rodzaju wideł stosowanych w pojazdach podnośnikowych, jest podział ze względu na sposób montażu wideł. Wśród sześciu najczęściej wykorzystywanych wideł do wózków widłowych wyróżnia się:

  • widły typu standard, montowane na zaczepach;
  • widły zaczepowe na pin, posiadające tuleję;
  • widły dokręcane do karetki
  • widły do pozycjonerów
  • widły wysuwane i specjalistyczne

Oprócz podziału na podstawowe podtypy wideł, istotnym aspektem jest także określenie ich indywidualnych parametrów. To właśnie ze względu na ich szerokość, grubość, długość wybiera się odpowiedni rodzaj widły do profilu działalności przedsiębiorstwa.

Przy doborze wideł do wózka widłowego należy zwrócić uwagę na:

1. maksymalny udźwig wózka widłowego

2. a także na klasę karetki.

Dlaczego to ważne? Nieprawidłowe określenie klasy karetki może spowodować niekompatybilność wideł, a w efekcie brak możliwości ich skutecznego montażu.

Bezpieczeństwo pracy wózka widłowego. Co mają do tego widły?

Pomiary zużycia wideł to jeden z aspektów zwiększenia bezpieczeństwa użytkowego. Mierzenia dokonuje się w odległości ok. 50 cm od kąta prostego (zgięcia wideł przy karetce), a zużycie nie powinno wynosić więcej, niż 4-5 mm - w zależności od wymiarów płaskownika.

Wygoda i funkcjonalność pracy wózkiem widłowym może zostać zwiększona także dzięki zastosowaniu przedłużek wideł. Są to stalowe nakładki, które tymczasowo mogą zwiększyć długość roboczą widły.

To rozwiązanie dla użytkowników, dla których posiadanie długich wideł nie jest istotne w dłużej perspektywie czasowej. Niektóre zadania, np. związane z wyładowywaniem towaru, wymagają zastosowania dłuższych komponentów. Przedłużki są elementem w pełni bezpiecznym, choć i one podlegają pewnym uwarunkowaniom. Nie powinny być one dłuższe, niż 40% długości nominalnej wideł. Stosowanie się do tych zasad pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo wykonywanych działań.

Komentarze do wpisu (0)

Promocje

Promocje na Spare.pl to doskonała okazja do zakupu wysokiej jakości sprzętu po obniżonych cenach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl