do kasy suma: 0,00 zł

masz pytania?
jesteśmy do dyspozycji

tel: +48 22 723 92 90
kom: +48 501 510 436
kom: +48 509 678 515

Ręczne wózki paletowe z legalizacją czyli Ocena Zgodności. 0

Do czego służą ręczne wózki paletowe z wagą?

Wózki paletowe z wagą i legalizacją tzw. Oceną Zgodności, to urządzenia, które pozwalają zaoszczędzić zarówno czas, jak i zasoby. Dzięki dodatkowej funkcji ważenia towaru przewożonego na wózku, pracownik jest w stanie dokonać szybkiego i rzetelnego pomiaru, dzięki czemu praca w hurtowni oraz magazynie jest znacznie efektywniejsza. Co jeszcze daje zakup wózka paletowego z wagą i na czym polega jego legalizacja? 

foto: oznaczenie legalziacji na wózku paletowym KPZ

 

Jakie cechy mają wózki paletowe z wagą i legalizacją?

Wózki paletowe z wagą i legalizacją mogą posiadać różną długość wideł, ale najczęściej można spotkać się ze standardowymi - 1,15 m. Istnieje także możliwość ich przedłużenia. Całkowity ciężar urządzenia wynosi w większości modeli 2000kg. Wiele dostępnych na rynku urządzeń posiada także możliwość drukowania paragonów na specjalnych drukarkach, zamontowanych przez producenta. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu nie tylko na ważenia, ale również drukowania obliczonych danych. 

Urządzenia te mają zakres od 0 do 3000 kilogramów, a ich dokładność pomiaru wynosi od 0,1 kg, 0,2 kg, 0,5 kg, 1 kg, itd. Wózki paletowe posiadają również wyświetlacze, które pozwalają na zweryfikowanie obliczonych danych. Niekiedy można spotkać się z modelami, które pozwalają przełączać funkcje netto oraz brutto. Wózki paletowe z wagą wykonywane są ze stali szlachetnej, malowanej proszkowo, dzięki czemu klient może być pewny, że urządzenie będzie stabilne, trwałe, a przede wszystkim bezpieczne.

 

Jakie rodzaje ręcznych wózków paletowych z wagą można spotkać w Polsce?

Obecnie na rynku można znaleźć kilka typów wózków paletowych z wagą. Dzieli się je przede wszystkim na dwa kryteria: 

  • z legalizacją tzw. Oceną Zgodności
  • bez legalizacji

Czym charakteryzuje się wózek paletowy z wagą i legalizacją model KPZ 71-9?

Na rynku dostępnych jest wiele wózków paletowych z wagą i legalizacją, ale większość z nich produkowanych jest w Azji. Trzeba więc liczyć się z tym, że dostęp do części zamiennych nie będzie zbyt łatwy, a obsługa serwisowa może być utrudniona. Dlatego też idealnym rozwiązaniem będzie polski paleciak - od firmy KPZ Wagen. Najlepszym modelem wózka paletowego z wagą i legalizacją będzie model KPZ 71-9.

Jego system ważący oparty jest na aż czterech tensometrach, które są niezwykle wysokiej jakości. Udźwig urządzenia wynosi aż 2,5 tony, a działka - 500g. Dzięki temu klient może być pewny, że ważenie będzie precyzyjne oraz dokładne. Warto również zwrócić uwagę na czas pracy na akumulatorze. Jest on w stanie wytrzymać nawet 60 godzin. Wózek może być wykorzystywany w różnych środowiskach, a producent zapewnia, że zakres przeznaczonych dla niego temperatur wynosi od -10 do +40 st. C.

Ten model wózka paletowego z wagą posiada skrętne koła z pełnej gumy. Sama praca urządzenia jest cicha i komfortowa. Dzięki zastosowaniu podwójnych rolek, pracownik jest w stanie przejeżdżać przez progi oraz wszelkie nierówności bez większych utrudnień. 

Model KPZ 71-9 wyposażony jest w specjalny, czytelny, podświetlany panel sterujący. Co ważne, wózek posiada zaświadczenie CE. Potwierdza ono, że spełnia on dyrektywę 89/336/EG. Dostępnych jest wiele wersji tego urządzenia - można zakupić również model wyposażony w drukarkę oraz z protokołem wzorcowania.

 

foto: wózek paletowy z wagą i legalizacją, wyposażony w drukarkę

 

Co to jest legalizacja, inaczej Ocena Zgodności?

 

Ręczne wózki paletowe z wagą mogą posiadać legalizację jednostki certyfikującej, czyli inaczej ocenę zgodności. W myśl polskich przepisów, legalizacja równa się z możliwością używania wózka w obrocie handlowym jako wiarygodnego źródła ważenia. Sprawdzą się więc w przypadku paczkowania towarów, obliczania ceł, opłat targowych, premii, wynagrodzeń, podatków, odszkodowań oraz innego rodzaju opłat. 

Aby sprawdzić czy wózek jest zalegalizowany, musi posiadać odpowiednie oznaczenia:

  • znak CE
  • zieloną nalepkę z czarną literą „M”
  • odpowiednie oznakowanie stworzone przez jednostkę notyfikowaną

legalizacja wózka paletowego naklejka

Wszystkie wózki paletowe z wagą i legalizacją muszą być zgodne z dyrektywą 2009/23/WE lub z rozporządzeniem Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Legalizacji dokonuje Urząd Miar, producent lub jednostka przez niego upoważniona. Warto wiedzieć, że klient nie otrzyma dokumentu z wynikami pomiarowymi wagi, a jedynie naklejkę, która zostanie naklejona przez Urząd Miar na przodzie wózka.

Badania oceny zgodności muszą być co pewien czas powtarzane. Tylko w ten sposób pomiary będą rzetelne i wiarygodne. W tym celu oddaje się wózek do producenta lub akredytowanej instytucji, która ma prawo poświadczyć wyniki  pomiarów ponownej legalizacji.

Ponowną legalizację powinno się także dokonywać po każdej naprawie usterek itd.

Termin zgłoszenia przyrządu pomiarowego po raz pierwszy do legalizacji ponownej po dokonaniu oceny zgodności wynosi trzy lata. Okres ważności legalizacji ponownej liczy 25 miesięcy.

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl