suma: 0,00 zł do kasy
Legalizacja wagi w wózku paletowym wygasa – co robić? 0
Legalizacja wagi w wózku paletowym wygasa – co robić?

Legalizacja wagi w wózku paletowym wygasa – co robić?

Ręczne wózki paletowe to jedne z najczęściej używanych maszyn do transportu towarów w sklepach, zakładach produkcyjnych i magazynach.

Najpopularniejsze wózki ręczne to zdecydowanie wózki standardowe, ale wśród paleciaków dostępne są także wózki z dodatkowymi funkcjami jak ręczne wózki z ważące, z wbudowaną wagą.

W momencie zakupu wózka paletowego z wagą i legalizacją, posiada już on ważną legalizację pierwotną. W skrócie oznacza to, że taki wózek paletowy z wagą może być użytkowany zgodnie z prawem do momentu wygaśnięcia legalizacji.

wózek paletowy z wagą i legalizacją

foto: wózek paletowy z wagą i legalizacją KPZ 71-9, oznaczenia potwierdzające legalizację

 

Jak długo ważna jest legalizacja pierwotna w wózku paletowym z wagą?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, które zmieniły się w 2019 roku, legalizacja pierwotne czyli ocena zgodności, jest ważna 2 LATA.

Waży jest tutaj sposób liczenia tego okresu. 2 lata liczymy od 30 listopada, roku w którym została przeprowadzona legalizacja pierwotna.

Przykład: w 2021 roku, w lipcu,  kupiono wózek paletowy z wagą i legalizacją – jego legalizacja pierwotna jest ważna do 30 listopada 2023 roku

 

Gdy zbliża się termin wygaśnięcia legalizacji wagi w ręcznym wózku paletowym ( wagi nieautomatyczne), użytkownik musi zgłosić ją do legalizacji powtórnej.

To na właścicielu wózka paletowego z wagą i legalizacją, spoczywa obowiązek ustalenia terminu ponownej legalizacji wagi. Najlepiej podjąć konieczne działania wcześniej, by legalizacja została wykonana w odpowiednim terminie. W ten sposób unikniemy ewentualnych sankcji w razie kontroli.

Aby ponownie zalegalizować wózek paletowy ważący, należy zgłosić się do najbliższego Urzędu Miar w swoim rejonie, gdzie przeprowadzane są takie badania. Innym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do Autoryzowanego Partnera, u którego kupiono wózek paletowy z wagą. Partner odpowiednio przygotuje wagę do testów w Urzędzie Miar i zajmie się przeprowadzeniem procesu legalizacji kompleksowo.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl